2018. április 23-án Szarvason, a NAIK Halászati Kutatóintézetében workshopot szerveztek a ClimeFish Horizon2020 projekt keretében. A rendezvény fő témája a termelői döntéseket támogató szoftver bemutatása volt, amely modellkalkulációk alapján segíti a haltermelők alkalmazott technológiára (népesítési sűrűségre és takarmányozási intenzitásra) vonatkozó döntéshozatalát.

A szoftverről készült képernyőfelvétel, jelenleg még angol nyelvű kezelőfelülettel
A ClimeFish EU projekt keretében a NAIK Halászati Kutatóintézet részt vesz egy olyan szoftver kialakításában, amely modellkalkulációk alapján segíti a döntéshozást a technológia kiválasztásában egy adott régióra jellemző klíma ismeretében. A szoftver kalkulálja a bruttó, illetve nettó pontyhozamot, valamint a takarmányátalakítási együtthatót, miután a felhasználó a legördülő sávokból beállította a farm elhelyezkedését, a menedzsment opciót (nyújtás vagy áruhal nevelés), a kihelyezni kívánt tenyész anyagot (kg/ha-ban mérve) valamint a takarmányozási intenzitást (szintén kg/ha-ban mérve, csak abraktakarmányra vonatkoztatva).
Az ökonómiai modulban a felhasználható beállíthatja a kihelyezett tenyész anyag vételi árát, valamint a lehalászott halak eladási árát különböző korosztályokra vonatkozóan (Ft/kg), a felhasznált gabona vételárát (Ft/kg), a farmra jellemző vízszolgáltatási díjat (Ft/m3), a foglalkoztatottak számát (FTE/ha), az egy foglalkoztatottra eső havi személyi költséget (Ft/FTE/hó), valamint az egyéb területarányos költségtételeket és bevételeket (Ft/ha). A szoftver ebből kalkulációt készít – a biológiai hozam modellekre támaszkodva – a várható fajlagos pontytermelési költségre (Ft/kg) valamint a várható területarányos üzemi tevékenységi eredményre (Ft/ha).
A szoftver prototípusát az áprilisi termelői fórumon mutatták be az érdeklődőknek, akik hitelesnek, a valós termelési eredményeket jól tükrözőnek vélték a szoftver által kalkulált termelési és gazdasági mutatókat. A szoftver további fejlesztés alatt van, publikus verziója 2019. őszére várható.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.