
Kecskemét adott otthont az EUCARPIA XVI. Paprika és Tojásgyümölcs Nemesítői konferenciának.
A nemzetközi rendezvényen 183 szakember vett részt a világ 28 országából.

A szakmai találkozót az ..idén elhunyt, az egész világon népszerű Alain Palloix francia nemesítő emlékének ajánlottuk, aki megbecsült tagja volt a szervezetnek, és az idei konferencia tudományos bizottságában is színvonalas munkát végzett.
A hazai színhely lehetőséget adott arra, hogy magyar elődeinket, tudósainkat, nemesítőinket bemutassuk a résztvevőknek. A nyitóelőadás a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert (1893-1986) életét és munkásságát foglalta össze, kiemelve szerepét a C-vitamin izolálásában és a paprikából készíthető C-vitaminban gazdag készítmények fejlesztésében. Három nagy nemesítőnk munkásságát poszterek mutatták be.
Angeli Lambert (19161971) száz éve született. Úttörője volt a hazai hibrid paprika nemesítésének. Életművét friss fogyasztásra szánt édes, fehér paprikák fémjelzik, de az ő nevéhez fűződik az első hegyes erős paprika-hibrid, a Tétényi hajtatási zöld is. Őindította el a vírusrezisztenciára irányuló nemesítőmunkát hazánkban.
Túri István (1933-1999) sokoldalú személyiség volt, kiváló kutató, tanár. szaktanácsadó, sokat tett a paprikahajtatási technológia fejlesztéséért. Nevéhez köthető a kettős falú fóliasátor, a vízfüggönyös fűtés, és nemesítői munkáját is számos paprikafajta őrzi. A Túri tanár úr tudományos műhelyéből kikerülő első hibrid a HRF fajta volt. Ezt követte számos fehér paprika, később a fajtasor paradicsomalakú és kápia típusú fajtákkal bővült.
Márkus Ferenc (19352003) fűszerpaprika-nemesítő a kalocsai tájkörzetben született és egész életét a termőtáj fejlesztésének és a kiváló hazai fajták nemesítésének szentelte. Kutatóműhelyéből került ki az első államilag elismert fajta, a Kalocsai merevszárú 622-es (1977), amely napjainkban is népszerű a termesztésben. Ezt baktérium- és vírusellenálló hibridek követték. Munkáját a tudományos ismeretek és a gyakorlat összhangja jellemezte.
A konferencián 38 előadás hangzott el, és 64 poszter készült. A résztvevők öt témakörben tanácskoztak: nemesítési stratégiák, termesztés és vetőmag-előállítás, genetikai kutatások, élettan és táplálkozási érték, molekuláris genetika és biotechnológia. Kiemelt hangsúlyt kaptak a paprikatermesztési módszerek és eredmények; az ökológiai paprikatermesztés, vetőmag-előállítás; a paprikaalanyok, oltási módszerek; a növényvédelmi megoldások; a vad fajok és mutánsok; a paprika-, padlizsánfajok és fajhibridek; a paprika tájfajták; a baktérium és vírus elleni rezisztencianemesítési eredmények paprikában; a tojásgyümölcsfajok fuzárium-ellenállósága; tojásgyümölcs-fajok, fajták morfológiai leírása; a paprikanemesítést szolgáló szövettenyésztési módszerek, valamint a paprika csípősségét velőnemesítés eredményei.
Az EUCARPIA konferencián hagyomány a résztvevők által beküldött paprika- és padlizsánfajták bemutatása termesztésben, amelyet a Zöldségtermesztési Kutató Intézet Zrt. vállalt magára. A több mint 100 fajta közt igazi különlegességek is szerepeltek. Az Univer Zrt. üzemében a paprikafeldolgozás és vetőmagkinyerés korszerű hazai módszereit ismerhettük meg. Szentesen, a Duna-R Kft. telephelyen pedig fóliás hajtatásban különböző közegekben, illetve intenzív szabadföldi kultúrában láthattuk a cég paprikafajtáit.
A rendezvény különös figyelmet szentelt hazai értékeink, zenénk, népi táncunk, lovas hagyományaik, ételeink, boraink és italaink bemutatására. Kecskeméten, Szentesen és a fővárosban városnéző sétára is volt lehetőség.
A konferencia tudományos cikkeit tartalmazó kiadvány elektronikus formában megjelenik az Eucarpia honlapján: eucarpia.org.
A következő konferenciát Franciaországban rendezik 2019-ben.
28 ország szakemberei gyűltek össze Kecskeméten
Látogatás a ZKI Zrt. üvegházaiban
Az Univer Zrt.
üzemében a paprika-
feldolgozást mutatták be
Hazai és Elefántcsont-
partról származó
sárga padlizsán
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.