A ghánai Parlament mezőgazdasági bizottságának elnökét, Kwame Asafu-Adjei-t fogadta a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója - Dr. Gyuricza Csaba.

A felek közösen áttekintették az utóbbi években látványosan nagyot fejlődő ghánai-magyar mezőgazdasági kapcsolatokat és közös projekteket. A főigazgató tájékoztatást adott vendégének azokról a jelenleg is zajló ghánai fejlesztési programokról, amelyek a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ hathatós szakmai koordinációjával valósulnak meg az afrikai országban.
Kiváló a kapcsolat a NAIK ghánai testvérintézményével, amellyel már háromra nőtt a közös kutatási eredményeket szolgáltató mintagazdaságok száma, továbbá több üzem termelése is beindul a közeljövőben. A ghánai mangó, szója, illetve paradicsom feldolgozó üzemek létesítése már nem távlati cél, hiszen a mangófeldolgozóra már magyar-ghánai közös vállalatot hoztak létre a felek, továbbá a szója és paradicsom üzem tervezési munkálatai is előrehaladott szintet mutatnak. A további eredmények érdekében újabb területek kerültek azonosításra a találkozó során, köztük a magyar burgonya fajták és szántóföldi növényvédő szerek tesztelése, illetve az afrikai kisgazdaságok számára elérhető erő -és munkagépek piacának lehetőségei.
A két ország közös Fiatal Kutatói Programot indított el 2019-ben, amelynek keretében két magyar kutató már járt az afrikai országban néhány hetes tanulmányi úton. Kwame Asafu-Adjei köszönetét fejezte ki a NAIK vezető szerepéért, hogy ilyen intenzív és operatív munka valósulhatott meg a két ország agrárkutatása között az elmúlt években.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.