Veronica Chahin, a Chilei Köztársaság budapesti nagykövete érkezett megbeszélésre Dr. Gyuricza Csabához, a NAIK főigazgatójához.

A látogatás kiemelt témája volt a gyümölcstermesztésben és kutatásban történő további együttmőködések kiaknázása, továbbá az öntözés, vízgazdálkodás és rizstermesztés területén történő még komolyabb kooperáció – ennek jegyében hamarosan új, magyar rizs-nemesítési anyagok érkeznek Chilébe, továbbá magyar szakemberek fognak kiutazni a dél-amerikai országba.
Dél-Amerika országai közül Chilében hat magyar cseresznyefajta (Rita, Carmen, Axel, Vera, Paulus, Petrus) áll szabadalmi oltalom alatt a Chilei Szabadalmi Hivatalban. 2017. január 25-án a Santiagói Magyar Nagykövetségen Chilei-Magyar Cseresznye Workshopot tartottak, ahol a chilei partnerekkel eddig folytatott együttműködés eredményei kerültek bemutatásra újabb, potenciális partnerjelölteknek. A workshop új lendületet adott a két ország közötti együttműködésnek.
A NAIK Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóintézete (NAIK ÖVKI), 2014-ben – akkor még önálló kutatási osztályként - vette fel a kapcsolatot a chilei rizstermesztés egyik elismert szakértőjével, Carlos Cisternas Vidal-lal, aki 2015-ben személyesen is Szarvasra látogatott. A szakmai együttműködés alapja a Magyarországon nemesített, kiváló hidegtűréssel rendelkező rizsfajták (különösen a Sandora) kiugró szántóföldi teljesítménye volt a chilei körülmények között. A tervezett és mindkét fél részéről fontos együttműködés alapjai a fejlett chilei rizstermesztési technológia és a különleges magyar rizsfajták (kiváló hidegtűrés, koraiság, vízhiány tűrése). A klimatikus feltételek hasonlóak a két országban, a tenyészidőszak alatt az alacsony hőmérséklet sokszor limitálja a használható fajták körét. Következő lépésként 2018. október-november hónapokban új nemesítési anyagokat küld a NAIK Chilébe, hogy a helyi körülmények között is tesztelhessék partnereink. Terveink szerint 2019. január-februárban Chilébe utaznak a NAIK ÖVKI munkatársai, hogy tovább erősítsék az együttműködést és közösen folytassanak vizsgálatokat az Almendro Rizskutatási Központ munkatársaival.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.