A NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézetben 2018. április 26-án került megrendezésre a "Szemes termények korszerű szárítási, tárolási, feldolgozási és mérési technológiái" című konferencia, melyet igen nagy szakmai érdeklődés övezett.

A szakmai program résztvevői betekintést kaphattak a szemestermény-szárítók új fejlesztési lehetőségeibe, megismerhették a legmodernebb vetőmagkezelési technológiákat és azok gépeit, valamint a legújabb fejlesztésű gabona minőségvizsgáló mérőműszereket. Az előadásokkal egyidőben témához kapcsolódóan termékbemutató is zajlott.
Dr. Gulyás Zoltán, a NAIK MGI intézetigazgatója üdvözölte a nagy számban megjelent szakmai hallgatóságot, majd Dr. Dragovácz Nikoletta a NAIK koordinációs főigazgató-helyettese mondta el köszöntő beszédét.
A konferenciát Dr. Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes-államtitkára nyitotta meg.
Első előadóként Dr. Gillay Zoltán, a SZIE adjunktusa ismertette a legmodernebb gabona nedvesség mérési módszereket, melynek fejlesztésében és kidolgozásában maga is részt vett.
Géczi Gabriella, a Metron Kft. képviselője az általuk forgalmazott gabona minőségvizsgáló műszereket ismertette és bemutatta a legújabb fejlesztésű DICKEY-john mérőműszereket.
A CHH Műszaki Kft. ügyvezetője, Horváth Zoltán a Cimbria gyártmányú, világszínvonalú magkezelési technológiákat és azok gépeit ismertette előadásában.
Farkas László, a Seed-Imex Kft. ügyvezetője energiatakarékos gabonaszárítási és tárolási technológiát mutatott be.
A SZIE Gépészmérnöki Kar képviseletében Bessenyei Kornél, tanársegéd ismertette a Delux DPSL4530 típusú szemestermény-szárító üzemi vizsgálatának módszerét és annak eredményeit.
Kertész András, a Patento Kft. ügyvezetője a régi szárítóüzemek felújításának tapasztalatait, továbbá a Patento Kft. szabadalmainak felhasználásával az új szemestermény-szárítók fejlesztésének lehetőségeit ismertette.
Utolsó előadóként, Dr. Sebestyén Róbert, az MFB Zrt. vezető szakértője felvázolta a gazdák számára rendelkezésre álló, az MFB Zrt. által kínált finanszírozási lehetőségeket.
A szakmai előadások után került sor az Intézet udvarán a tavaszi traktorkiállásra, amelynek során a vállalkozó kedvű résztvevők egy-két kör erejéig felülhettek és kipróbálhatták az 1938. évben gyártott HSCS G35 izzófejes traktort.
Programajánló
Hírek
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
Az idei esztendő, 2020 a Növényi Egészség Éve. Ebből az alkalomból a miskolci „Jedlik Ányos” TIT és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, partnerségben a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottságával ismeretterjesztő cikkpályázatot hirdetett tudományos kutatóknak és középiskolai tanároknak. A pályázat céljául tűzték ki, hogy a szakemberek a tágan értelmezett növényi témájú ismeretterjesztés tudományos hátterét és összefüggéseit közérthető módon közkinccsé tegyék.