
December 3-án a Magyar Mezőgazdasági Múzeum dísztermében került sor a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK), a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület (MSZFE) közötti stratégiai együttműködési megállapodás aláírására.

fotó: Pelsőczy Csaba
Zászlós Tibor, a NAK mezőgazdaságért felelős országos alelnöke elmondta, hogy a világon tavaly 331-333 millió tonna szója termett, amely idén közel 20 millió tonnával nőtt. Az Európai Unióban óriási fehérjehiány van, mindössze 800-900 ezer hektáron termelnek szóját, ami 2,5 millió tonna termést jelent. Azonban az EU-ba importált szójabab mennyisége 14 millió tonnát, az import szójaliszté pedig 18 millió tonnát tesz ki. A fórumon a NAK, a Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület, valamint a NAIK stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a legfrissebb kutatási eredmények és innovációs tartalmak széles körben elérhetővé tétele, felhasználása és további fejlesztése érdekében.
Ezt követően Dr. Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója, Vadász Attila, az MSZFE elnöke és Zászlós Tibor, a NAK alelnöke ünnepélyes körülmények között kézjegyével látta el a megállapodást.
fotó: Pelsőczy Csaba
Dr. Gyuricza Csaba az aláírást követően a résztvevőkhöz szólva hangsúlyozta a stratégiai együttműködési megállapodás jelentőségét, amit az ágazati szervezetek, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a mezőgazdasági vállalkozások együttműködési szándéka hozott létre. A főigazgató arra emlékeztetett, hogy mintegy száz éve alkottak meg Magyarországon egy elképzelést a fehérjekérdés megoldására – és a megoldásra váró feladatok azóta sem változtak. Mint mondta, a NAIK arra törekszik, hogy 4-5 éven belül eredményeket lehessen felmutatni. A program kiteljesedését a szója mellett más fehérjenövények és a már rendelkezésre álló melléktermékek is szolgálni fogják. Lényeges, hogy a szakmai háttér biztosított, a szakmai-ágazati szervezetek és az agrárkutatás összefogása a kormányzat, a minisztérium támogatásával történik – zárta gondolatait Dr. Gyuricza Csaba.
Vadász Attila kiemelte, hogy az egyesület több éve dolgozik azért, hogy létrejöhessen egy ilyen stratégiai megállapodás a magyar gazdálkodók versenyképességének növeléséért. Mint mondta, az elmúlt években a szója hektáronkénti termésátlaga Magyarországon a két tonnáról három tonnára emelkedett és ezt a szintet továbbra is tartanunk, növelnünk kell.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.