Dr. Somogyi Norbert, a NAIK általános főigazgató-helyettese és Dr. Borovics Attila, a NAIK ERTI igazgatója a közelmúltban két dél-amerikai országban, Kolumbiában és Ecuadorban térképezte föl az együttműködési lehetőségeket.

A NAIK küldöttei kolumbiai kollégáik körében
Kolumbiában nemrég sikerült lezárni a több évtizede tartó, sokezer áldozatot követelő fegyveres konfliktust. A beköszöntő béke légkörében új utak nyílnak a mezőgazdaság megújulása, fejlődése számára is.
A Mezőgazdasági Minisztériumban elhangzott, hogy az egyes nagy termelői szervezetek (kávé, cukornád, pálma) rendelkeznek saját kutatási központtal, de az egyéb területeken a Kolumbiai Agráripari Kutatóintézet (CORPOICA) az általános kutatási szereplő.
Burgonyaföld 3000 méteres tengerszint feletti magasságban
Számunkra az egyik lehetséges együttműködés a konfliktus után megvalósításra kerülő uniós programokban való részvétel, a másik a bilaterális együttműködés, a kétoldalú kapcsolatrendszerben. A fő területek:
- technológiai innováció,
- vízkezelés és erdőgazdálkodás,
- az agrárkutatás általában, ezen belül a NAIK és a CORPOICA bevonásával.
A Kolumbiai Agáripari Kutatóintézet (CORPOICA) egy tudományos és technológiai profilú, decentralizált non-profit közintézmény, költségvetési és magántulajdonosi háttérrel. Képviselőinek tájékoztatása szerint legfontosabb feladata a termelés hatékonyságát javítani hivatott technológiák fejlesztése és terjesztése, a kolumbiai mezőgazdaság versenyképességének növelése. 130 PhD- és 193 MSc-végzettségű kutatójuk van, akik 13 regionális központba és 20 kutatóállomásba szervezve dolgoznak.
Megállapodás született abban, hogy intézményeink a további együttműködés kereteinek megteremtésére Egyetértési Nyilatkozatot (MoU) írnak alá, amelyben szerepeltetjük az azonosított kutatási területeket és annak lehetőségét is, hogy a konfliktus utáni fejlesztésekben a CORPOICA részvételével megvalósuló programokhoz az intézetközi együttműködés révén a NAIK kapcsolódjon.
Zebu típusú szarvasmarha a CORPOICA kísérleti telepén
A Pontifica Universidad Javeriana Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Karán folytatott megbeszélés során egyértelműen kiderült, hogy a távolság ellenére a közös pont, a kutatási együttműködési téma az agroökológia, amiben a klimatikus és domborzati különbözőségek ellenére a problémák gyakorlatilag ugyanazok.
Az Elnöki Hivatal Nemzetközi Fejlesztési Együttműködési Ügynöksége a békemegállapodás végrehajtásával kapcsolatos projektek központi koordinációját végzi. A források jelentős része az ENSZ-től és az EU fejlesztési alapjától (EU Trust Found) érkezik, az együttműködés egyik iránya a pénzügyi segítség, a másik a tudás- és technológia-transzfer.
Az ENSZ FAO irodájának fontos célja, hogy a fegyverletétellel leginkább érintett zónákban minél gyorsabban beindulhasson az élelmiszer-termelés olyan formában, hogy az összhangban legyen a fenntartható fejlődés alapelveivel is.
Mindenképpen célravezető a magyar tapasztalatok és a FAO szükségleteinek összevetése és azon témakörök beazonosítása, amik kölcsönösen fontosak és előnyösek mindkét fél, valamint a kolumbiai partner számára.
A Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődési Minisztériumban elhangzott tájékoztatás szerint az újraerdősítés és a fenntartható erdőgazdálkodás nagyon fontos terület. A legfontosabb feladat a természetes erdők megvédése, hiszen súlyos gond az illegális fakitermelés. A kormányzat támogatni kívánja a gazdasági célú erdőtelepítéseket is.
Az elhangzottak alapján egyértelmű, hogy a fenntartható erdőgazdálkodás és az agroerdészet területén Magyarország olyan tudást, tapasztalatot tud adni a kolumbiai partnerek számára, ami érdemben hasznosítható a békefolyamat sikeres megvalósításában is.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.