Helikopteres felderítéssel segítik a parlagfű elleni védekezést Győr-Moson-Sopron megyében is, a pénteki szemle előtt a péri repülőtéren tartottak sajtótájékoztatót a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója, továbbá a megyei kormányhivatal és az ellenőrzést végző hatóságok illetékesei.

Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója hangsúlyozta: Magyarország Európa parlagfűvel legfertőzöttebb országa, idén pedig az időjárás miatt különösen súlyos a helyzet, ezért szavai szerint miden eddiginél hatékonyabb védekezésre van szükség, amiben segít a helikopteres felderítés is. Közölte: Győr-Moson-Sopron megyében már hetedik alkalommal figyelik meg, térképezik fel a parlagfűvel szennyezett területeket, a légi és a földi felderítés egymást kiegészítve zajlik.
Elmondta, hogy Magyarországon az 5,3 millió hektár mezőgazdasági területből évente 3,4 millió hektárt vizsgálnák át, ebből 1,6 millió hektárt helikopterről. Hozzáfűzte: idén az ország nyolc megyéjében végeznek a périhez hasonló légi megfigyelést.
A védekezés hatékonysága évről-évre javul, a földtulajdonosok, földhasználók fegyelmezettebbé váltak, ugyanakkor a parlagfű okozta károkat a fokozott védekezéssel is csak mérsékelni tudják, mert az allergén gyomnövény magja akár 30-40 évig is csíraképes marad a talajban. Ezért a parlagfű fertőzöttséggel még hosszú ideig számolni kell - mondta. Szólt arról, hogy a megyei kormányhivatalok tavaly 150 millió forint értékben szabtak ki bírságot a parlagfű elleni védekezés elmulasztása miatt.
Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a megyében a gazdákkal való együttműködésnek köszönhetően sikerült a parlagfű terjedését megállítani, a fertőzöttség mérséklésén azonban még tovább kell dolgozni. Hozzátette: tavaly 50 gazdálkodót szólított fel a kormányhivatal parlagfű elleni védekezésre, az érintettek már az első felszólításra elvégezték a munkát, kényszerkaszáltatásra nem volt szükség. Kitért arra is, hogy a helikopteres megfigyelés idén is szinte a megye teljes területére kiterjed, kiemelten figyelnek azokra a helyekre, ahol az elmúlt évben problémákat tapasztaltak.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.