Az idén jelentős parlagfűpollen-terhelést kell elviselnie annak a mintegy 2,5 millió embernek, akik Magyarországon parlagfű allergiától szenvednek. A parlagfűvel szennyezett területeket kizárják az agrártámogatásokból - erről beszélt Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója az ECHO TV Napi aktuális című műsorában.

Magyarországon ma minden negyedik ember pollenallergiától szenved. Ez nagyjából 2,5 millió embert jelent. Tóth Kriszta azon kérdésére, hogy mi az oka annak, hogy hazánk Európa egyik legfertőzöttebb országa, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója a következőket mondta:
a rendszerváltás után szaporodott el ilyen mértékben a parlagfű. Részben köze van a privatizációhoz, mert annak következtében rengeteg felaprózott terület jött létre, több táblaszél keletkezett, a parlagfű pedig elsősorban ott fertőz. Illetve a rendszerváltozás után volt nagyon jelentős technológiai visszaesés a mezőgazdaságban, amely szintén szerepet játszott a parlagfű terjedésében.
A földhasználó felelőssége, hogy a terület tiszta legyen, ugyanis ő kapja a támogatást – szögezte le Gyuricza, hozzátéve, a földterületek ellenőrzése EU-s előírások alapján történik, véletlenszerű kiválasztással.
Ahol a parlagfű fertőzöttsége elér egy bizonyos mértéket, azokat a területeket kizárják a támogatásokból - tette hozzá a főigazgató.
A teljes beszélgetés:
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.