
Egerben tartja kétnapos évzáró konferenciáját a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Az idei tapasztalatok összegzése, értékelése és a tervezés mellett a rendezvény első napján tették hivatalossá a szervezet már eddig is élő együttműködését a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központtal és a Szent István Egyetemmel az ágazat versenyképességének javítására.

Ledó Ferenc és Gyuricza Csaba írta alá a FruitVeB és a NAIK együttműködési megállapodását
Fotó: Rimóczi Irén
Gyuricza Csaba elmondta, hogy a főként francia példa alapján 2014. január 1-jén megalakított NAIK a mezőgazdaság minden területét átfogó 13 kutató intézet és 4 gazdasági társaság ernyőszervezete. Az átalakítással Közép-Európa legnagyobb agrárkutatási intézménye jött létre, melyben az egyes tudományterületek szorosan együttműködnek, egymást támogatják.
A tavaly a szervezet részévé vált Agrárgazdasági Kutató Intézet által gyűjtött adatokat, illetve elemzéseket pedig szinte valamennyi ágazat hasznosíthatja.
A NAIK 1300 munkatársa összesen 300 kutatási témában vesz részt.
A FruitVeB és a SZIE közti szakmai kapcsolatot is hivatalossá tették. A megállapodást Ledó Ferenc és Helyes Lajos írta alá
Fotó: Rimóczi Irén
A Szent István Egyetem jelenlegi 8 kara közül a kertészeti, a mezőgazdasági és környezettudományi, valamint az élelmiszeripari kar közvetlenül hozzájárulhat ahhoz, hogy a FruitVeB-bel kötött együttműködésben foglaltak megvalósulhassanak, amíg a gépészmérnöki és a gazdaságtudományi kar kutatásai közvetetten segíthetik azt, hangsúlyozta Helyes Lajos. A megjelölt kutatáson kívül pedig bekapcsolódhatnak a felnőttképzésbe, illetve a szaktanácsadók továbbképzésébe.
Közös feladat és közös érdek az is, hogy mind több fiatal kerüljön be a agrár-felsőoktatásba, hiszen szükség van a szakember-utánpótlásra.
A rektorhelyettes örömmel osztotta meg a friss hírt, hogy az egyetemek nemzetközi rangsorában a 7 másik magyar tudományegyetem mellett a SZIE-t is nyilvántartják.
(Az ágazati értékelésekről, szakmai előadásokról a Kertészet és Szőlészetben számolunk be.)
Programajánló
Hírek
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
Az idei esztendő, 2020 a Növényi Egészség Éve. Ebből az alkalomból a miskolci „Jedlik Ányos” TIT és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, partnerségben a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottságával ismeretterjesztő cikkpályázatot hirdetett tudományos kutatóknak és középiskolai tanároknak. A pályázat céljául tűzték ki, hogy a szakemberek a tágan értelmezett növényi témájú ismeretterjesztés tudományos hátterét és összefüggéseit közérthető módon közkinccsé tegyék.