Április 8-án tartották meg a középiskolások számára a Hlavay József Országos Környezettudományi és Műszaki Diákkonferenciát a veszprémi Pannon Egyetemen. A diákoknak négy szekcióban – műszaki-méréstechnika, kémia, természetvédelem-környezetvédelem és energetika – volt alkalmuk bemutatni kutatómunkájukat.

A helyezést elért diákok és ugyancsak díjazott tanárnőjük
Számos előadásban komoly, sok esetben egyetemi színvonalú kutatómunkát és annak eredményeit mutatták az ifjú kutatók. Az energetikai szekcióban harmadik helyezést ért el a Sárvári Tinódi gimnázium 9. A osztályának csapata, melynek tagjai Barasits Gréta, Borovics Ábel és Joó Gergő voltak.
Előadásukat a „Termesszünk hőt! Avagy hogyan fűtsük lakóházunkat környezettudatosan?” címmel tartották meg. A természetvédelem-környezetvédelem szekcióban a zsűri különdíját kapta az „Ős- és idegenhonos tölgyfajok klímaérzékenységének vizsgálata” című előadás, a csoport tagjai ez alkalommal Ódor Zoltán, Orosz Adrián és Varga Fanni voltak. A diákok 2016 szeptembere óta végezhettek megfigyeléseket és kutatómunkát a NAIK ERTI sárvári kísérleti állomásán, ökológiai laboratóriumában, valamint a Bajti Kísérleti Csemetekertben. A gimnazisták lelkesen, nagy érdeklődéssel és valóban önállóan kapcsolódtak be a kutatómunkába. A versenyen elért szép eredmény és a zsűrit alkotó egyetemi tanárok biztató szavai minden bizonnyal további kutatómunkára ösztönzik őket.
Bognár Nóra biológiatanárt is díjazták a két helyezett csapat sikeres felkészítéséért. A közös munkához Dr. Borovics Attila, a NAIK ERTI igazgatója, továbbá Dr. Benke Attila és Dr. Móricz Norbert kutatók adtak segítséget annak érdekében, hogy a gimnazista diákok – talán a jövő kutatói – bekapcsolódhassanak egy tudományos intézetben folyó munkába.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.