
A Fülöp-szigetek Rizskutató Intézete, vagy ahogy röviden nevezik, a PhilRice egyike a legnagyobb rizskutatással foglalkozó intézeteknek a világon. E jelentős intézmény vezetői látogattak el Magyarországra a NAIK ÖVKI vendégeként, hogy megismerkedjenek a magyar rizskutatás és nemesítés eredményeivel és a mérséklet égövi rizstermesztés sajátosságaival, kidolgozzuk a közeljövő együttműködési lehetőségeit, valamint átfogó képet kapjanak a hazai agrárium helyzetéről és a legújabb fejlesztési irányokról is.

A látogatás kiinduló pontja Dr. Fazekas Sándor és Emmanuel F. Piñol miniszterek találkozója volt, ahol megegyeztek abban, hogy a mezőgazdasági kutatások, kiemelten a rizstermesztéssel kapcsolatos fejlesztések elősegítése érdekében közösen lépnek fel, aminek első fázisában mindkét ország bemutatja sajátosságait, aktuális kutatási irányait a másik fél kutatóiból álló csapatnak. A legfontosabb cél a kutatási programok közötti kapcsolódási pontok feltérképezése. Magyar oldalról az együttműködés szakmai felelőse a NAIK ÖVKI lesz, míg a partnerintézmény a Fülöp-szigetek Rizskutató Intézete (PhilRice). A PhilRice egyike a legnagyobb rizskutatással foglalkozó intézeteknek a világon. E jelentős intézmény vezetői látogattak el Magyarországra a NAIK ÖVKI vendégeként, hogy megismerkedjenek a magyar rizskutatás és nemesítés eredményeivel és a mérséklet égövi rizstermesztés sajátosságaival 2017. szeptember 10 és 16 között. A delegáció tagja volt Dr. Sailila E. Abdula (főigazgató), Dr. Eduardo Jimmy P. Quilang (kutatási főigazgató-helyettes), Roger F. Barroga (gazdasági főigazgató-helyettes), Christopher V. Morales (ökológiai gazdálkodás szakértő) és Josalyn T. Jomuad (marketing szakértő).
Ismerkedés a magyar mezőgazdaság helyzetével a Földművelésügyi Minisztériumban
A PhilRice delegáció első útja a Földművelésügyi Minisztériumba vezetett, ahol Kristóf Ákos osztályvezető és dr. Harangozó Tamás mutatták be a magyar mezőgazdaság legfontosabb jellemzőit, kiemelve a növénytermesztés és azon belül is a gabonanövények helyzetét. Fülöp-szigeteki barátaink érdeklődéssel hallgatták a bemutatót, majd elsősorban a hazai szaktanácsadási rendszerről és a mezőgazdasági termékek népszerűsítéséhez kapcsolódó marketing tevékenységekről érdeklődtek.
Látogatás a Földművelésügyi Minisztériumban (b-j): Roger F. Barroga, Dr. Eduardo Jimmy P. Quilang, Christopher V. Morales, Dr. Sailila E. Abdula, Josalyn T. Jomuad, Jancsó Mihály, Kristóf Ákos, Bozán Csaba, Dr. Harangozó Tamás
A precíziós gazdálkodásról a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézetében
A következő állomás a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézete (MGI) volt Gödöllőn. Az MGI kutatási tevékenységét Dr. Szalay Kornél igazgatóhelyettes ismertette, kiemelve a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó vizsgálatokat. A távérzékelésben is alkalmazható hiperspektrális kamerák gyakorlati bemutatóját nagy érdeklődéssel figyelték a vendégek. De közelről láthatták a növényvédelmi berendezéseket vizsgáló laboratóriumot is. Emellett a szélcsatorna és a traktorok vontatási jellemzőit vizsgáló átalakított katonai jármű is izgalmas pontja volt a napnak. Búcsúzásként visszatekintettünk a múltba és közös fénykép készült az MGI egyik kiállított, de működőképes traktorkülönlegességével, egy HSCS G-35-össel.
A szegedi Gabonakutató Kft. in vitro növényei között
A Gabonakutatóban Dr. Pauk János és Dr. Lantos Csaba fogadták a vendégeket és a kutatási tevékenységek mellett bemutatták az országunk egyik legszebb városát és színes történelmét is. Fülöp-szigeteki barátaink nagy érdeklődéssel figyelték a Szent-Györgyi Albert munkásságáról és a szegedi paprikáról szóló történeteket.
Dr. Cseuz László a GK Kft. búzanemesítési rendszerét ismertette. Színes előadásában részletesen bemutatta a nemesítési tevékenység valamennyi elemét, kiemelve néhány különösen izgalmas kutatási irányt is, mint például a szintetikus hexaploid búzák létrehozását. Dr. Pauk János a biotechnológiai kutatásokról adott egy átfogó képet. Professzor úr a tőle megszokott lendülettel számolt be a rizsnemesítés területén elért eddigi eredményekről, kiemelve, hogy a búza mellett a rizs a genetikai kutatások egyik legfontosabb gabonanövénye.
A Gabonakutató egyik fontos kutatási iránya az általuk nemesített búza és egyéb gabonanövények minőségének vizsgálata, illetve a felhasználási formák bővítése. A „lisztlaborban” megnézhettük hogyan történik a sikér vizsgálata, milyen módszerekkel minősítik a különböző liszteket és hogy a tritikálé is lehet finom sütemények alapanyaga. A „rozsbúza” vagy akár a cirok lisztjéből különlegességeket kóstolhattunk.
A Gabonakutató és a NAIK ÖVKI fontos együttműködése a magyar rizsnemesítés elősegítése portok és mikrospóra eredetű dihaploid növények előállításával. E növénykékkel a nemesítés ideje lényegesen lerövidíthető, de fontos hogy tovább javítsunk a módszer hatékonyságán. Dr. Lantos Csaba végigkalauzolta a vendégeket a biotechnológiai laboratóriumon és közben bemutatta, hogyan lesz egy-egy sejtből megfelelő körülmények között újra teljes növény.
Rizsnemesítés a NAIK ÖVKI-ben
A szarvasi NAIK ÖVKI kutatási tevékenységét Bozán Csaba osztályvezető ismertette. Beszámolt a mezőgazdasági vízgazdálkodás, az öntözéses gazdálkodás és a rizstermesztés területén elért legújabb eredményekről. Kiemelte a belvíz-veszélyeztetettségi térképezés és a távérzékelés, valamint a mezőgazdasági eredetű elfolyóvizek hasznosítása kapcsán folytatott kutatómunka legfontosabb eredményeit is.
Túri Norbert az ÖVKI különleges drónjában rejlő kutatási lehetőségekről, az eddigi tapasztalatokról és a közeljövő céljairól beszélt a fülöp-szigeteki vendégeknek.
Majd Jancsó Mihály vezetésével bemutattuk a NAIK ÖVKI Liziméter Kísérleti Telepét, illetve az ott folytatott aerob rizstermesztési kísérleteket. A kísérleti telep Európa egyik legnagyobb liziméterekkel felszerelt kutatási infrastruktúrája, amely egy pályázat keretében a közeljövőben jelentősen megújulhat. A szárazságtűrési vizsgálatokat szolgáló parcellák között érdeklődéssel figyelték a talajok nedvességtartalmát monitorozó érzékelőket és a részletes adatokat. Bemutattuk melyek a legjobban használható rizsfajták „száraz” termesztésben. A telepen állítottuk fel azt a kísérletet is, amelyben 51 különböző, a fülöp-szigeteki Nemzetközi Rizskutató Intézet (IRRI) nemzetközi hálózatából származó rizsfajtát vizsgáltunk a hazai körülmények között.
Látogatás a Nagykun 2000 Mg. Zrt. gazdaságában
Magyarország legnagyobb rizstermesztő gazdasága Kisújszállás határában majd 1000 hektáron termeszti e különleges növényt. Tóth Péter agronómus kalauzolt végig minket a rizsföldek között, bemutatva egy-egy érdekes fajtát vagy termesztési módszert. A Nagykun a termőföldtől az asztalig mottót a gyakorlatban is műveli, hiszen fel is dolgozza a megtermelt rizst. Fazekas Gyula a feldolgozó üzem vezetője mutatta be, hogy milyen lépéseken megy keresztül a termés, mire a boltok polcaira kerülhet. A tisztítás, szárítás és raktározás valamennyi állomását végigjártuk. Majd a hántoló üzemben megnézhettük milyen termékeket állítanak elő (fehér és barna rizs, fehér és barna rizsliszt, rizsdara).
A magyar ökológiai rizstermesztés bemutatása
A magyar rizstermesztés egyik fontos részterülete a biorizs előállítás. A hazai körülmények mind a szigorú szabályozások, mind a klimatikus feltételek miatt kiváló minőségű biorizs előállítását teszik lehetővé. Valentinyi Fruzsina a Vereczkei Kft. (http://vereckei.com/) ügyvezetője mutatta be a vendégeinknek a cég feldolgozó üzemét, ahol nem csak a készáru készítését ismerhették meg, hanem a hazai termesztési rendszerbe is betekinthettek. A Fülöp-szigeteken ugyancsak egyre fontosabb és zömében exportra szánt az ökológiai gazdálkodásban előállított rizs.
A mezőtúri Mentész Zrt. üzemében
A Mezőtúr határában működő Mentész Zrt. (http://www.mentesz.hu/) számos növény termesztését végzi, ezek között szerepel a rizs és az indián rizs is. Nagypál Zsolt a cég vezérigazgatója először egy előadás keretében ismertette a cég tevékenységét, kiemelve a rizzsel kapcsolatos feladatokat. Majd a puffasztó üzemben személyesen is megismerhettük a puffasztás folyamatát, illetve azt, hogyan készülnek a különböző ízesített termékek is. A látogatás végén mindenki maga is megkóstolhatta a finomabbnál finomabb termékeket.
A PhilRice kutatói a NAIK ÖVKI Galambosi Rizskísérleti Telepén
A megbeszélések központja a NAIK ÖVKI rizskutatási központja a Galambosi Rizskísérleti Telep volt, ahol a hét folyamán meghatároztuk a lehetséges együttműködési irányokat, amelyek mindkét fél számára hasznosak lehetnek a jövőben. Bár a földrajzi távolság nagy, a Fülöp-szigetek génbankjaiban számos izgalmas és a magyar termesztés számára is hasznosítható génforrás lehet, a hazai termesztési környezetben szelektált fajták pedig a stressztoleráns vonalak előállításában lehetnek hasznosak a jövőben. A távol-keleti rizstermesztés ma elsősorban a palántázásra épül, ezért a direktvetés ugyancsak érdekes volt vendégeink számára. Bejártuk a telepet, megnéztük a rendelkezésünkre álló gépparkot, a NAIK ÖVKI fajtagyűjteményét valamint az új fajták előállítását szolgáló szelekciós parcellákat is.
Látogatás a NAIK Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézet laboratóriumaiban
A látogatás utolsó napján a gödöllői NAIK Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézetébe látogattunk. A délután háziasszonyaként Dr. Vitányi Beáta előadásában bemutatta a főosztályok kutatási projektjeit, majd a kérdések és beszélgetés után végigkalauzolta a vendégeket az intézeten.
Kedves Kollégáinknak köszönjük a delegáció fogadása során nyújtott segítséget!
Bővebb leírás: ÖVKI weblapján
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.