2014-2020 időszak DCF adatainak gyűjtését, kezelését fejlesztő feladatok
A projekt azonosító száma: |
MAHOP-3-1.1.1-16-2016-00001 |
|
A projekt címe: |
2014-2020 időszak DCF adatainak gyűjtését, kezelését fejlesztő feladatok |
|
A kedvezményezett neve: |
Nemzeti Agrárkutatási |
![]() |
A projekt tervezett |
2018.08.04. |
|
A szerződött támogatás |
135 000 000 Ft |
|
A támogatás mértéke: |
100% |
A projekt tartalmának bemutatása:
A MAHOP-3.1-16-2016-00001 azonosító számú „AZ 1380/2013/EU RENDELET 25. CIKKE (1) ÉS (2) BEKEZDÉSÉBEN ELŐÍRTAK SZERINT MEGHATÁROZOTT ÉS AZ 199/2008/EK RENDELETBEN TOVÁBB PONTOSÍTOTT ADATGYŰJTÉS, ADATKEZELÉS ÉS FELHASZNÁLÁS TÁMOGATÁSA” (továbbiakban: „2014-2020 időszak DCF adatainak gyűjtését, kezelését fejlesztő feladatok”) című kiemelt projekt célja:
Az Európai Tanács 199/2008/EK rendelete ún. DCF keretet hozott létre a halászati ágazatban az adatok gyűjtésére, kezelésére és felhasználására, valamint a közös halászati politika végrehajtásához szükséges tudományos szakvélemények beszerzésére. Az Európai Parlament és Tanács Európai Tengerügyi és Halászati Alap létrehozásáról szóló 508/2014/EU rendelete a hatálya alatt megalkotott operatív programok végrehajtása során kötelezi a tagállamokat a DCF keretein belül történő adatgyűjtésre.
A „2014-2020 időszak DCF adatainak gyűjtését, kezelését fejlesztő feladatok” kiemelt projekt hozzájárul az adatgyűjtés területéhez kapcsolódóan elfogadott szabályokkal összhangban a halászati és akvakultúra szektort jellemző biológiai, környezetvédelmi, technikai és társadalmi-gazdasági adatok összegyűjtéséhez, kezeléséhez és a végfelhasználók számára történő nyilvánosságra hozatalához. A „2014-2020 időszak DCF adatainak gyűjtését, kezelését fejlesztő feladatok” kiemelt projekt további célja támogatni a tudományos ismeretek gyarapítását és rendelkezésre bocsátását, valamint az adatok gyűjtésének és kezelésének fejlesztését, továbbá megoldással kíván szolgálni az adatszolgáltatók teljes körű eléréséhez, valamint az akvakultúra szektorban véghezvitt adatbekérések növeléséhez, hozzájárulva a fenntartható, intelligens és befogadó növekedéshez.
A MAHOP DCF főbb feladatai:
- Éves Adatgyűjtési Terv kidolgozása és folyamatos aktualizálása, valamint az ehhez kapcsolódó éves jelentések elkészítése;
- Halfeldolgozó üzemek termelési viszonyainak felmérése;
- MAHOP indikátorainak számítása és értékelése;
- Akvakultúra termékek külkereskedelmi forgalmának elemzése (2007 - 2015 és 2016 - 2022);
- Tógazdasági haltermelés jövedelemtermelő képességének felmérése;
- Fogyasztói halár összeírása a főbb kereskedelmi láncoknál és a vidéki halas piacokon
- Hazai haltermelés következő évre vonatkozó előrejelzése;
- Kereskedelmi célú természetesvízi halászat megszűnésének hatáselemzése;
További specifikus feladatok:
- „Új” halfogyasztás számítási módszertan kidolgozása és ez alapján történő folyamatos adatszolgáltatás;
- Meglévő adatbázis (ASIR) továbbfejlesztése;
- Szakértői üléseken és egyéb adatgyűjtéssel kapcsolatos rendezvényeken való részvétel;
- Halfeldolgozás vizsgálata a feldolgozási alapanyag származási helyét illetően;
- Adatgyűjtési szakértők továbbképzése céljából oktatás szervezése.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.